Rocznie dochodzi od kilkuset do tysiąca zatruć grzybami. Poznaj pierwszą pomoc i mity

Zatrucie grzybami.. Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. Nie dość, że jest to miła aktywność spędzona na świeżym powietrzu to jeszcze przynosimy do swojej kuchni pyszne „przekąski”. Wszystko jest dobrze jeżeli znamy się na grzybach, gorzej jednak, gdy zjemy coś co nam zaszkodzi. Jak wtedy działać? Co robić i gdzie szukać pomocy?

Jeżeli po spożyciu grzybów czujesz ból brzucha, nudności i masz biegunkę oraz podwyższoną temperaturę jest to jasny sygnał, że mogło dojść do zatrucia.

 

W przypadku zatrucia grzybami, czas gra najważniejszą rolę

Zatrucie grzybami: statystyki

Rocznie dochodzi do od kilkuset do tysiąca zatruć! Oczywiście zdarzają się także przypadki śmiertelne! Dlatego czujność jest na wagę złota.

Mało kto wie, ale grzyby wywołują kilka rodzajów zatruć. A niektóre z nich mogą:

prowadzić do uszkodzeń komórek narządów wewnętrznych. Jednym z najbardziej trujących grzybów jest muchomor sromotnikowy. Zawiera on 12 toksyn, z których dwie są śmiertelne – już 1 mg na 1 kg masy ciała może zabić. Ponieważ toksyny powodują niewydolność wątroby i nerek, czasu na ratunek nie ma zbyt dużo.

Takie wyjaśnienie podaje Pani Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Co więcej, inne grzyby mają ujemy wpływ na układ nerwowy człowieka, a co za tym idzie, człowiek odczuwa zwolnienie bądź przyśpieszenie akcji serca, ślinotok, problemy z oddychaniem, uczucie nagłego gorąca, a nawet… halucynacje.

 

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!